مراقبتهای بعد از کاشت مو

متقاضیان محترم بخشی از موفقیت آمیز بودن نتایج کاشت مو، به رعایت دقیق مراقبتهای پس از آن برمی‌گردد.از این رو توصیه می‌شود متن زیر را به دقت مطالعه نموده و موارد مطرح شده در آن را به دقت رعایت فرمایید.

باز کردن پانسمان: در صورتیکه پس از انجام کاشت مو برای شما پانسمان کامل انجام شده است،روز بعد از کاشت قبل از ظهر جهت باز کردن پانسمان به کلینیک مراجعه نمائید.باز کردن پانسمان کاشت مو در سایر مراکز درمانی مطلقا ممنوع می‌باشد.در صورتیکه پس از کاشت مو تنها منطقه برداشت مو پانسمان شده باشد نیاز به مراجعه به کلینیک وجود ندارد و می‌توانید به آهستگی و با خیس کردن منطقه پانسمان آن را به آرامی باز نمایید.(باز کردن پانسمان محدوده کاشت موها صرفا باید در کلینیک انجام شود).

 1. ضربه نخوردن به منطقه کاشت: یکی از شایع ترین عوارض بعد از کاشت مو ضربه به سر در روزهای پس از کاشت مو می‌باشد که به علت بی‌حسی سر امکان آن بسیار زیاد است.از این رو به این مورد توجه نموده و مخصوصا موقع سوار و پیاده شدن از ماشین یا برداشتن چیزی از زیر میز و یا ….. به برخورد نکردن سر بسیار توجه فرمائید.
 2. در نیاوردن گرافت های کاشت شده:گرافت‌های کاشته شده تا دو هفته بعد از کاشت در محل کاشت جوش نخورده‌اند از این رو به موارد زیر توجه فرمائید تا از در آمدن گرافتهای کاشته شده جلوگیری شود

الف- از اقداماتی که باعث ایجاد فشار در سر و همچنین زور زدن می‌شوند مانند بلند کردن اجسام سنگین،باد کردن بادکنک و … خودداری فرمائید.

باز اقداماتی که باعث لمس مناطق کاشت شده می شود، خودداری فرمائید.مانند مسح کشیدن در وضو(تیمم نمائید)،خاراندن منطقه کاشت و…

ج-نحوه خوابیدن: در هنگام خوابیدن دقت نمائید که مناطق کاشت و برداشت موها (مخصوصا منطقه کاشت)، روی بالش قرار نگیرد. قرار گرفتن منطقه کاشت روی بالش در هنگام خواب باعث درآمدن موهای کاشت شده می‌گردد. بهترین راه برای خوابیدن استفاده از بالش‌های مسافرتی(دور گردنی) می‌باشد به شکلی که مناطق پس گردن یا صورت روی بالش قرار گرفته و نواحی کاشت و برداشت موها (مخصوصا منطقه کاشت)هیچ تماسی نداشته باشند.

د-نحوه شست و شو و حمام کردن: برای استحمام از قرار دادن سر در زیر دوش آب جدا خودداری فرمائید. فشار آب باعث درآمدن موهای کاشته شده می‌شود. بهترین روش برای استحمام این است که سر و بدن را جداگانه بشوئیم،برای شست و شوی بدن از شیر تلفنی و یا کاسه به طور جداگانه استفاده نموده و سر را طبق روش آموزش داده شده روزی یکبار بشوئید.* برای شست و شوی سر ابتدا مخلوط شامپو و بتادین راتکان داده و روی ابر خیس بریزید سپس کف ایجاد شده را روی مناطق کاشت و برداشت بچکانید، برای آبکشی آب ولرم را از پس سر به آرامی بریزید.از تماس مستقیم سر توسط ابر و همچنین فشار آب جدا خودداری فرمائید زیرا ممکن است باعث در آمدن موهای کاشته شده شود.

ر- ورزش: از هرگونه فعالیت ورزشی در دو هفته اول خودداری فرمائید.ورزش‌های هوازی سبک بعد از دو هفته بلامانع می‌باشد.از ورزشهایی که احتمال ضربه به سر در آن وجود دارد تا 6 ماه خودداری شود.البته ضربه به سر همیشه می‌تواند به مو آسیب برساند،تا یک ماه رفتن به استخر ممنوع است.

ی- نحوه استفاده از کلاه: در صورت استفاده از کلاه پس از کاشت مو به عدم تماس کلاه با مناطق کاشته شده دقت فرمائید.کلاه مورد استفاده بایستی حتما بزرگ و بدون پرز و تمیز باشد.لبه های کلاه میتواند روی مناطق برداشت موها قرار بگیرد اما هرگونه تماس کلاه با مناطق کاشته شده مطلقا ممنوع است.

 1. استفاده از رنگ مو،ژل مو، تافت و سایر موارد آرایشی و همچنین سشوآر تا یک ماه مطلقا ممنوع است و ترجیحا تا 6 ماه استفاده نشود.
 1. تورم: 48 تا 72 ساعت پس از کاشت مو امکان تورم پیشانی و دور چشم‌ها وجود دارد این روند به خودی خود بهبود می‌یابد و نگران کننده نیست.جهت بهبود تورم به موارد زیر توجه فرمائید:

الف – استفاده از یخ(آیس پک) روی پیشانی سه بار در روز هربار به مدت 15 دقیقه در دو تا سه روز پس از کاشت توصیه می‌شود( از تماس یخ با مناطق کاشته شده خودداری فرمائید/ استفاده از یخ برای افراد دارای سینوزیت ممنوع می‌باشد).

ب – پس از ایجاد تورم مناطق ورم کرده روی پیشانی را به آهستگی به اطراف ماساژ دهید.

ج – استفاده از مایعات و دمنوش‌ها و همچنین آناناس و آلوئه‌ورا جهت بهبود تورم مفید می‌باشد.

 1. استفاده از دخانیات و مواد مخدر: از چند روز قبل کاشت تا 2 ماه پس از آن استفاده از دخانیات و مواد مخدر مطلقا ممنوع می‌باشد.استفاده از این موارد باعث آسیب شدید به موهای کاشته شده می‌شود و همچنین ممکن است سبب زخم شدن مناطق کاشته شده گردد.
 2. خارش سر پس از کاشت مو: در صورت خارش مناطق کاشته شده می‌توانید از اسپری آب سرد استفاده نمائید. از خاراندن مناطق کاشته شده جدا خودداری فرمائید زیرا باعث درآمدن موهای کاشته شده می‌گردد.جهت کم شدن خارش از خوردن غذاهای تند و پرچرب خودداری فرموده و در دو هفته اول پس از کاشت مو از پروتئین و سبزیجات و میوه‌جات بیشتر استفاده فرمائید.
 3. داروهای پس از کاشت مو:داروهای نسخه داده شده را تهیه نموده و عکس آن را برای کلینیک ارسال نمائید.در صورت استفاده از هر داروی دیگری پس از کاشت مو قبل از استفاده با کلینیک مشورت نمائید. داروهای موجود در نسخه شامل موارد زیر است.

الف- آنتی بیوتیک(چرک خشک کن): شامل محلول کلیندامایسین و کپسول سفالکسین می‌باشد.تا یک هفته پس از کاشت مو محلول کلیندامایسین را روزی دو نوبت روی منطقه کاشت  با استفاده از قطره چکان بریزید. بعد از استفاده از محلول کلیندامایسین از شست و شوی سر بپرهیزید زیرا باعث پاک شدن دارو می‌گردد.

کپسول سفالکسین را روزی 4 بار و هر 6 ساعت استفاده نمائید.

ب- مسکن: کپسول سلکسیب را هر 12 ساعت (روزی دو بار)استفاده فرمائید. در صورتی که با استفاده از سلکسیب همچنان درد یا سوزش  دارید می‌توانید از استامینوفن کدئین نیز استفاده فرمائید.*

در صورتیکه بعد از دو تا سه روز درد یا سوزش نداشتید استفاده از مسکن ها را قطع نمائید.

ج- داروهای تسریع کننده جوش خوردن زخم:استفاده از مولتی ویتامین و قرص آناهیل سبب تسریع جوش خوردن زخم می‌گردد.قرص آناهیل را روزی یکبار مصرف نمائید* استفاده از ژل‌های ترمیم کننده صرفا در منطقه برداشت( استفاده از آن در منطقه کاشت ممنوع می‌باشد)می‌تواند سبب بهبود سریع تر منطقه برداشت گردد و استفاده از آن کاملا اختیاری می‌باشد.

د- فوم مخصوص کاشت مو: استفاده از فوم مخصوص کاشت مو پس از شست و شو با شامپو و بتادین می‌تواند سبب کاهش خارش،تسریع جوش خوردن زخم و کاهش تشکیل پوسته‌ها پس از کاشت مو شود از این رو پس از شست و شو با شامپو و بتادین می‌توانید به آهستگی کف را روی منطقه کاشت و برداشت ریخته و پس از چند دقیقه به آرامی و بدون فشار آبکشی نمائید. در این زمان تماس مستقیم منطقه کاشت و فشار آب جهت آبکشی ممنوع است.

*استفاده از فوم مخصوص کاشت مو اختیاری بوده و روی نتیجه نهائی کاشت مو تاثیری ندارد.

 1. پاک کردن پوسته ها: پس از دو هفته گرافت‌ها کاملا جوش خورده و پوسته‌ها در مناطق کاشت شکل گرفته‌اند برای پاک کردن پوسته‌ها دو هفته بعد از کاشت از حمام بخار استفاده نمائید.جهت این موضوع در حمام رفته و فضای حمام را پر از بخار نمائید سپس مقدار کمی شامپو و نرم کننده روی منطقه کاشت به آهستگی مالیده و چند دقیقه در بخار منتظر بمانید بعد با نرمی انگشت به آهستگی در جهت خواب موها(از فرق سر و از بالا رو به پائین و در مناطق پشت سر از بالا به طرف پس گردن) پوسته ها را تمیز کنید.

** استفاده از نرم کننده فقط جهت پاک کردن پوسته‌ها توصیه شده و قبل و بعد از پاک کردن پوسته ها از آن استفاده ننمائید.

**ممکن است برای پاک کردن کامل پوسته‌ها لازم باشد چند نوبت از حمام بخار استفاده نمائید از این رو برای پاک کردن همه پوسته ها در یکبار حمام بخار عجله نفرمائید.

 

 1. پایان مراقبت ها: دو هفته بعد از کاشت مو و پاک کردن پوسته‌ها مراقبت های اولیه شما پایان می‌یابد.موهای کاشته شده کم کم وارد فاز خواب شده و تا چند هفته بعد دچار ریزش می‌شوند.نگران نباشید رشد مجدد موهای کاشته شده معمولا سه تا چهار ماه پس از کاشت شروع شده و نتیجه نهائی کاشت مو 10 الی 12 ماه پس از آن دیده می‌شود.پوست سر شما مخصوصا در منطقه کاشت دچار کرختی و بی حسی می‌شود که پس از چند ماه بهبود می‌یابد.همچنین ممکن است مناطق کاشت و برداشت شما دچار جوش شوند،از دستکاری آن بپرهیزید. جوش‌ها خود به خود و در طی چند ماه بهبود می‌یابند.

 

 

درطی مراحل کاشت در زمان‌های زیر طبق آموزشهای داده شده از مراحل کاشت و برداشت عکس بگیرید و ارسال فرمائید:

 • روز اول تا پنجم هر روز
 • روز پنجم تا پانزدهم هر سه روز یکبار
 • از روز پانزده تا سی‌ام هفته ای یکبار

اقدامات بعد از کاشت مو

کلینیک تخصصی پوست و موی آسمان

کلینیک آسمان،دارای مجوز رسمی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی می باشد.

فهرست سایت

فهرست سایت